Kdykoliv se ve společnosti něco pokazí, mohou si být lidé jisti tím, že přijdou daleko rychleji než jindy o hodnotu finančních prostředků, které se jim podařilo našetřit. Tak už to zkrátka chodí, že se jakákoliv nestabilita negativně podepíše na situaci na trhu a peníze, který už dnes nejsou kryté ničím jiným než důvěrou lidí, ztrácejí svoji reálnou hodnotu.
V praxi to pak znamená, že ten, kdo si doposud šetřil a naspořil si nějakou tu sumu peněz, najednou doplácí na toto své rozumné počínání. Protože zatímco si dříve mohl koupit za takové peníze určité množství zboží nebo využít určité služby, náhle toho může získat jen daleko méně.
Chtělo by to, aby existoval způsob, jak takové znehodnocující se peníze zachránit. A teoreticky hned několik způsobů existuje. Jenže tyto až na jednu výjimku tu více a tu méně nefungují.
Našetřené peníze se dají uložit na nějaký běžný účet, ale i kdyby tu nějaký úrok za tyto byl, je natolik minimální, že se na tom stejně prodělá. Nebo se tyto peníze dají investovat do nějakých těch fondů nebo přímo cenných papírů. Jenže tady pro změnu hrozí riziko, že přijde namísto zisku prodělek, že se člověk neshledá třeba ani s penězi, jež sem vložil.
A jedinou výjimkou, která existuje a stoprocentně není ztrátová, je investování do zlata.
Zlato je totiž komoditou, která nikdy neztrácí svoji hodnotu, a proto si ho lidé pořizují coby záruku, že na prostředcích, jež do tohoto drahého kovu vloží, neprodělají. A nejčastěji se tak činí právě v dobách, kdy se ekonomicky nedaří.
Nákup a výkup zlata je u nás snadnou záležitostí, a navíc u nás lze nakupovat zlaté cihly švýcarských značek bez DPH, což činí v dnešní složité době podobné transakce nejen rozumnými, ale i výhodnými. Protože kdo dnes své investiční zlato prodá, dostane za něj víc peněz než v minulosti, a kdo si ho naopak koupí, má jistotu, že ať se česká měna znehodnotí jakkoliv, on bude mít vždy stejně hodnotné jmění.
A nikdo přece nechce zbytečně prodělávat.